Svenska Mästare tillbaka i tiden


R A K B A N A 
from. 2003 är det 3 omgångar i Rakbana

År: Plats Vinnare Klubb Kanin Tid/Fel
2012 Borlänge Magdalena Åhsblom Gästrike KHT  Regnbågens Gt Ch Dark Shadow 

1+0+0

2011 Västerhaninge Michelle Elofsson Skåne KH Amores Gd Ch Perspicuous 0+0+0
2010 Gislaved Tobias Ståhl Gästrike KHT Khaos Ch Diamond Blackfan 0+0+0
2009 Kalhäll Lisa Skoglund Skånes KH Solvindens Gt Ch Spicy Roiboos

1+0+1

2008 Borlänge Veronica Hådén Västerbotten Pärlans S. Ch. Accomplishmented Jumper

0+0+0

2007 Älvenäs Veronica Hådén Västerbotten E Nuffe's Gd. Ch. Lord of The Ring
2006 Kalhäll Tina Larsson Dala Laylocks Gd. Ch. Made-To-Please of Vallmon
2005 Piteå Annelie Hörberg GKHT Vallmons Gt. Ch. Donna Maurie
2004 Lindesberg Annelie Hörberg GKHT Vallmons Gt. Ch. Donna Maurie

55,02 / 2

2003 Gävle Tina Larsson Dala Gd. Ch. King of Magic

119,36 / 2

2002 Skellefteå Jenny Rosenström Stockholm Nordanvindens Ch. Tip Top of Nowhere

60,53 / 4

2001 Ljungbyhed Malin Berglund Västerbotten E ´Nuffes Gt. Ch. License To Kill

69,22 / 1

2000 Stockholm Diana Lindroth Stockholm Österängens Ch. Rubin

82,40 / 3

1999 Stockholm Louise Jansson Dala/Närke Vallmons Gt. Ch. Noble Nexus of Laylock

76,53 / 1

1998 Borlänge Pernilla Persson Värmland Klockerstas Ch. Freckles Fighter of Vallmon

29,85 / 2

1997 Örebro Elin Jansson Värmland Lyckans S. Ch. Mr Top Jump

31,29 / 1

1996 Stockholm Elin Jansson Värmland Lyckans S. Ch. Mr Top Jump

45,29 / 2

1995 Borås Louise Jansson Värmland

Laylocks S. Ch. Flames of Fame

31,45 / 1

1994 Örebro Louise Jansson Värmland Laylocks S. Ch. Flames of Fame

/ 0 

1993 Karlstad Angelica Persson Värmland Ch. Bus
1992 Stockholm Annelie Nilsson Skåne Laylocks Gt. Ch. Flying Goos
1991 Stockholm Malin Utter Borås Dumle
1990 Inställt
1989 Stockholm Ellen Huitfeldt Stockholm Rullan
1988 Stockholm Jenny Olsson Stockholm Krabat
1987 Stockholm Anna-Karin Lundberg Stockholm Amadeus


K R O K B A N A

År

Plats

Vinnare

Klubb

Kanin

Tid/Fel

2012

Umeå

Tobias Ståhl

GKHT

Stjärns Gt C Sheraton

0+1+2

2011

Hässleholm

Tina Larsson

WKH

Pinglans Gt Ch Cetacea

1+1+0

2010

Boden

Rickard Wilhelmsson

BdKH/HäKH

Trombens Forever Wild

0+2+2

2009

Hässleholm

Ida Taberman

Norrbotten

Gt. Ch. Ecko Red

2+2+2

2008

Varberg

Frida Dagis

Norrbotten

Vargmyrans S. Ch. Ljuset i dina Ögon

 

2007

Skellefteå

Frida Dagis

Norrbotten

Vargmyrans S. Ch. Ljuset i dina Ögon

1+1+0

2006

Sandviken

Tina Larsson

Dala KH

Grenens S. Ch. Fight for Fun of Jasmine

3+2+1

2005

Helsingborg

Therese Persson

Värmland

Grenens Gt. Ch. Fight for Faith of Jasmine

/

2004

Vålberg

Camilla Hermansson

Västkusten

Grenens Gt. Ch. Chance to Impress of Jasmine

/ 2

2003

Linköping

Hillevi Ericsson

Närke

Flamencos Ch. Glorious Magic

/ 2

2002

Borlänge

Tina Larsson

Dala/Närke

Jasmines Gt. Ch. Olive Offspring of Vallmon

/ 4

2001

Karlstad

Tina Larsson

Dala/Närke

Jasmines Gt. Ch. Olive Offspring of Vallmon

 

2000

Skellefteå

Tina Larsson

Dala/Närke

Jasmines Gt. Ch. Olive Obsession of Vallmon

142,69 / 2

1999

Tvååker

Louise Jansson

Dala/Närke

Vallmons S. Ch. Magic Diamond of Laylock

 284.25 / 4

1998

Arboga

Louise Jansson

Dala/Närke

Vallmons S. Ch. Magic Diamond of Laylock

 336.95 / 6

1997

Katrineholm

Kristin Persson

Värmland

Vallmons Gd. Ch. Magic Symbol of Laylock

 357.44 / 4

1996

Landskrona

Louise Jansson

Värmland

Laylock´s S. Ch. Flames of Fame

 397.24 / 4

1995

Göteborg

Cindy Larsen

Göteborg

Red Hot Chili Pepper

 

1994

Göteborg

Jeanette Derbuc

Göteborg

Stampe

 

1993

Inställt

 

1992

Göteborg

Malin Utter

Borås

Ch. Kurt

 

1991

Göteborg

Annelie Nilsson

Skåne

Survivor

 

1990

Göteborg

Anna Lammert

Göteborg

Night Wind

 

1989

Inställt

 

1988

Göteborg

Anna Lammert

Göteborg

Enterprice

 

1987

Göteborg

Jenny Andersson

Varalövs

Black Sabbath

 

1986

Helsingborg

Anna Widén

Lilleskutt & Co

Lille Skutt

 


H Ö J D H O P P

År

Plats

Vinnare

Klubb:

Kanin

Höjd

2012

Umeå

Tarkan Sönmez

GKHT

Snöflingans Ch Majesty of Night

90 cm

2011

Hässleholm

Annelie Hörberg

GKHT

Stjärnans S Ch Wellington

90 cm

2010

Boden

Rickard Wilhelmsson

Gästrikland

Khaos Gr CH Pox

80 cm

2009

Hässleholm

Annelie Hörberg

Gästrikland

Stjärnans Ch. Wellington

97 cm

2008

Varberg

Ida Taberman

Västerbotten

Gt. Ch. Ecko Red

85 cm

2007

Skellefteå

Frida Dagis

Norrbotten

Vargmyrans S. Ch. Ljuset i dina Ögon

85 cm

2006

Sandviken

Nina Sjödin

Gästrikland

Hillkos Gt. Ch. Victory Tilly

75 cm

2005

Helsingborg

Caroline Holm

Södra Hälsinge

Solrosgårdens Ch. Bam Bam

80 cm

2004

Vålberg

Caroline Holm

Hälsingland

Solrosgårdens Ch. Bam Bam

85 cm

2003

Linköping

Lina Svensson

Skånes KH

Laylocks S. Ch. Fantastic Ability of Vallmon

85 cm

2002

Borlänge

Ida Taberman

Östergötland

Mellangårdens Ch. Enter Lasting

85 cm

2001

Karlstad

Sara Strömberg

Småland

Grenens Flight of Delight of Vallmon

80 cm

2000

Skellefteå

Anna Sjögren

Östergötland

Mellangårdens Gt. Ch. Everlasting Shine

85 cm

1999

Tvååker

Åsa Thörne

Stockholm

Idunas Ch. Vigorous Thorn of Vallmon

80 cm

1998

Borlänge

Louise Jansson

Dala/Närke

Vallmons Gd. Ch. Magic Touch of Laylock

80 cm

1997

Örebro

Izabel Roca-Vich

Uppsala

Vallmons Gt. Ch. Royal Dodge of Laylock

80 cm

1996

Stockholm

Therese persson

Värmland

Vallmons Ch. Magic Sign of Laylock

75 cm

1995

Borås

Emma-Lotta Svensson

Skaraborg

Ch. My Dad´s Little White Surprise

75 cm

1994

Örebro

Malin Thyni

Stockholm

Ch. Totte

70 cm

1993

Karlstad

Jeanette Derbuc

Göteborg

Stampe

74 cm


L Ä N G D H O P P

År

Plats

Vinnare

Klubb

Kanin

Längd

2012

Borlänge

Liv Kristoffersson

WKH

Silverados Gt Ch Try To Stop Me

220 cm

2011

Västerhaninge

Isak Granlund

GKHT

Graffiti of Blockbuster

220 cm

2010

Gislaved

Lisa Gren

Skånes KH

Need For Speed Hot Pursuit

220 cm

2009

Kalhäll

Karin Östberg

Stockholm

Fortunas Gt Ch Pursuit of Glory

230 cm

2008

Borlänge

Veronica Hådén

Västerbotten

Pärlans S. Ch. Accomplishmented Jumper

235 cm

2007

Älvenäs

Mimmi Jansson

Gästrikland

Snöflingans Gt. Ch. Magnum Frosseri

220 cm

2006

Kalhäll

Nina Sjödin

Gästrikland

Charmings Aiolos

230 cm

2005

Piteå

Mimmi Jansson

Gästrikland

Snöflingans Ch. Magnum Frosseri

200 cm

2004

Lindesberg

Veronica Håden

Västerbotten

E Nuffes Gt. Ch. Lord of The Ring

220 cm

2003

Gävle

Veronica Håden

Västerbotten

E Nuffes Lord of The Ring

230 cm

2002

Skellefteå

Linda Andersson

Västerbotten

Ch. Spot On Forhead

220 cm

2001

Ljungbyhed

Sara Strömberg

Västerbotten

Grenens Flight of Delight of Vallmon

220 cm

2000

Stockholm

Camilla Jansson

Stockholm

Idunas Gt. Ch. Vigorous Soul of Vallmon

215 cm

1999

Stockholm

Elin Jansson

Värmland

Vallmons Ch. Tiny Tootsy of Lyckan

220 cm

1998

Arboga

Elin Jansson

Värmland

Vallmons Ch. Tiny Tootsy of Lyckan

210 cm

1997

Katrineholm

Louise Jansson

Värmland

Laylock´s Charlies Tribute to Vallmon

210 cm

1996

Landskrona

Maria Steffensen

Värmland

Ch. Snuffe

230 cm

1995

Göteborg

Louise Jansson

Värmland

Laylock´s S. Ch. Flames Of Fame

210 cm

1994

Göteborg

Anna Lammert

Göteborg

Lucy Stardust

200 cm

 

Veteran KampMästare

 

Rakbana

År

Plats

Förare

Kanin

2009

Ingen veteran

2008

Ingen veteran

2007

Ingen veteran.

2006

Kalhäll

Charlotte Lundqvist

Olsäters Never Be the Same Again of Vallmon

2005

Piteå

Ingen tävlad pg.a för få startande

 

2004

Lindesberg

Sofia Eriksson

Gt. Ch. Hoppe

2003

Gävle

Sofia Eriksson

Gt. Ch. Hoppe

2002

Västerbotten

Karin Löfberg

Olsäters Flying Eazy-E of Vallmon

2001

Ljungbyhed

Diana Lindroth

Nordanvindens Ch. Have A Look At Me

2000

Stockholm

Lotta Ringius

Just Kidding Around

1999

Stockholm

Eva Alod, Vålberg och
Maria Ottosson, Huddinge

Lyckans Devil och
Rominger III

1998

Borlänge

Sara Johansson, Lindesberg

Prins Triofus Bus

1997

Örebro

Anneli Nilsson, Landskrona

Laylock´s Gt. Ch. Flying Goos

1996

Stockholm

Sandra Tjärning, Karlstad

Ch. Laban

Krokig bana

År

Plats

Förare

Kanin

2009

Ingen veteran

2008

Varberg

Tobias Ståhl

Grenens Gt. Ch. Flight at Night of Vallmon

2007

Skellefteå

Fia Eriksson

Röstebos Eminem

2006

Sandviken

Veronica Hådén

Jasmines S. Ch. DeLoch of Vallmon

2005

Helsingborg

Eva Heintze

Amigogårdens Berran

2004

Vålberg

Linda Haraldsson

Lyckans Spirello

2003

Linköping

Åsa Thörne

Idunas S. Ch. Vigorous Thorn of Vallmon

2002

Borlänge

Elin Larsson

Vallmons Asterope von Rominger

2001

Värmland

Tina Larsson

Vallmons Gt. Ch. Cardinal Activity of Laylock

2000

Skellefteå

Anna Odelfalk

Snårvindans Girl of Gooseberry

1999

Varberg

Louise Jansson, Högboda

Laylock´s S. Ch. Flames of Fame

1998

Arboga

Anneli Nilsson, Landskrona

Laylock´s Gt. Ch. Flying Goos

1997

Katrineholm

Sandra Tjärning, Karlstad

Ch. Laban

1996

Landskrona

Louise Jansson, Högboda

Vallmons Ch. Scooby Doo

 



Senast kontrollerad/uppdaterad 2012-10-12